“Saada pruuniks 13.juunil” – nii võiks kõlada Jõelähtme IX rattamaratoni taustalaul. Ilmataadilt soovitud päike tegi oma tööd eriti hoolikalt ja muutis maastikurattasportlastele päeva kuumaks ning raja kuivaks. Korraldajatele tõi see aga näo naerule – lõpuks ometi oli oodata mõnusat võistlust soojas päikesepaistes, kuna just ilma tõttu oli juba eelmisel aastal ette võetud maratoni toimumisaeg nihutada juunisse.

140615_8

Alustasid kõige pisemad – neid oli 22 alla 7-aastast, kes oma rattad suure stardikaare alla sättisid ning laagripaiga ebatasasel pinnasel esimesi maastikurattasõidu iseärasusi tunda said. Võiduka lõpu tähistamiseks said lapsed suu magusaks ja võistlusnumber “1” jäi ratta külge teistele näitamiseks.

Maratonidistantsi pikkuseks joonistus rajameistril 86,5km ja seda asus vallutama 164 sitket ratturit. Tänavu toimus Jõelähtme IX rattamaratoni raames ka Harjumaa meistri selgitamine – seega ahvatlus poodiumi esikohale oli suurem. Stardijoonele sättimise ajaks oli ka selge, et ükski varasematest võitjatest kohal pole ning meie maratoni võitjate nimekirja lisandub uus nimi.

Võistluse esimese äramineku tegi Erki Kukk, kes tiimikaaslase Sulev Lipu abil sai Kotka mägedes uhkes üksinduses teistel eest. Teda hakkasid püüdma Meelis Rebane, Tarmo Neemela ja Ravšan Balgabaev, neid omakorda Rivo Pajur. Peale esimest toidupunkti Kroodi kiiretel suusaradadel mõjutas “fortuuna” sõitjate vahesid. Esiteks, kippusid mitmed ratturid endurosõitjate märkidele ja lintidele juhindudes võtma ette veidi pikema raja, mõni lausa Maardusse välja. Teiseks mõjutas võistlust Kroodi parkmetsas toimuv tulekahju kustutamine. Erki Kukk pääses koos eessõitva mootorratturiga tuletõrjujate liikumispiirangust läbi, kuid järgmisi pritsumehed sõites mööda ei lubanud ning muidu kiire laskumine tuli läbida jalgsi. See aitas Kukel vahet suurendada ligemale 2-le minutile. Jälitajaid aga see jalgsi astumine liitis, nii sai Pajur Neemela ja Rebasega taas ühte punti. Balgabaev oli selleks ajaks tehnilise viperusega kõrgest mängust pudenenud.

Veidi enam kui poolel maal (46 km) Linnamäe tammi järgselt oli Kuke edust alles veel turvalised poolteist minutit. Kuid siis hakkas juhtuma. Kuumadel raiesmikel enne Kalevi-Liivat jäi jälitajate pundist maha Rebane. Kuke edu aga sulas kui jäätis soojas ilmas nii, et kolmandasse toidupunkti (61 km-l) tuli ta juba Pajuri ja Neemela järel. Kolmik püsis sõbralikult koos ka neljandasse toidupunkti (77 km-l) jõudes ja sealt pärast joogi-söögi-rehvi-pumpamise pausi lahkudes. Alles viimasel kilomeetril tegi Erki  Kukk kiirenduse, millele suutis kaasa minna Pajur, kuid Neemela mitte. Kukk ees, Pajur rattas kinni – nii mindi viimasele tõusule laagripaigas. Tihedas rebimises viimaste sentimeetriteni finišikaare all võidutses rehvipurunemise-sisinaga Erki Kukk. Pajur kindlustas Harjumaa meistritiitli. Harjumaa meistrivõistluste arvestuse medalid teenisid veel Kristo Sepp ja Alari Kannel.foto 883

Ka naiste sõit oli pingeline, sest naiste esikolmikut lahutas finišis vaid 11 minutit. Naistest võidutses esmakordselt Iiris Õunmaa, Marianne Palusoo ja Jelena Kirillova ees. Õunmaast sai ka Harjumaa meister Palusoo ja Liis Grünbergi ees.

 Poolmaratoni start oli sätitud pärastlõunale ja selleks ajaks oli päike oma täisvõimsuse üle Jägala-Joa laagripaiga laotanud. Stardikoridor oli 10minutit enne lähtepauku sportlastest tühi – kõik 66 ratturit olid varjunud suurte puude alla J

Poolmaratoni distantsi pikkuseks oli seekord täpselt “pool maratonist” ehk 43km. Täpselt 2 tunniga läbis raja võitja Toomas Erikson. Talle järgnesid Veiko Viira ja Mihkel Einblau. Naistest oli parim maratoni esimestel kilomeetritel rehvi lõhkunud ja seejärel poolmaratonile siirdunud Ailen Mälgi, kes edestas Kadri Kangurit ja Ieva Longat.

Noortesõidust, mille raames selgitati Harjumaa noortemeister, võttis osa 21 poissi-tüdrukut(sünd.2001-2007). Üsnagi raskel ja tehnilisel 2-ringilisel rajal võidutses Sander Stimmer, teisena finišeerus Lauri Tamm ja kolmandana Romet Pajur. Harjumaa noortemeistriteks pärjati Lauri Tamm ja Annabrit Prants.

Jõelähtme Singel tänab kõiki osalejaid – teie olete rajameistri inspiratsioon ja motivaator, teie väsinult õnnelik ilme finisjoont ületades ütleb rohkem, kui kirja saab panna ning teie tänusõnad on lihtsalt kirsiks tordil!

 Jõelähtme Singel tänab kaasaelajaid, toetajaid ja taustajõude – teie “kaadritagune” osalemine on hindamatu väärtusega!

Kohtumiseni Jõelähtme X rattamaratonil!

Vaata tulemusi: maraton, poolmaraton, noortesõit ja pilte, veel pilte