Jaaniku-eelne nädalavahetus tõi maastikurattasõbrad juba viiendat korda Rõugesse, kus leidis aset Eesti ainus MTB tuur Haanja-meeste Ivari ja Ivo eestvedamisel. Seekordne tuur oli meie klubi jaoks edukas, sest aastaid püütud võit segapaaride arvestuses toodi koju. Lisaks meie võitjatest esipaarile Aiku ja Jansa, tegid korraliku etteaste Priit, Flash ja klubiga liitunud Mikk Jäetma.

Tuurist lähemalt. Tuuri avapäeva-menüüs on tavapärased proloog ja “lihtne sutsakas” õhtuse etapi näol. Sel aastal oli proloog (pikkusega 7,5 km) viidud Kiigeplatsilt alla ja sealt järve-äärsele laudrajale. Edasi järgnes Elioni-sarjast tuttav külavaheline lõik koos kiire laskumisega Suurjärve kaldale ning lõpuks Jüri-hani org oma kahe laskumise ja tõusuga. 

Proloogi läbis kõige kiiremini Rego Tohvrel (Veloplus) ajaga 19:43,3. Meie tiimist tuli kiiremini tagasi Priit. Aeg 23:04 andis soolo-klassis 25.koha. 

Õhtune kerge etapp (pikkusega 42 km) viis ratturid Püstümäe kaudu Kurgjärve-Haanja suusaradadele, sealt vanale rollerirajale. Järgnesid tuttavad lõigud Haanja100 koos taevatrepi tõusuga. Etapi teise poolde jäid Rõuge-ümbruse kiired kruusateed ja lõpuks Kiidli-Rõuge kallasrajad. Päeva lõpetas kiiremini Virgo Karu (Hawaii Express Team, hilisem tuuri võitja) ajaga 1:43:04,1. Meie kiirem oli taaskord Priit, kes pidas võistlust Andrus “Konx” Konga ja Hannes Sooga. Viimastest kiiremana lõpetanuna sai Priit soolo-klassis 24.koha ajaga 1:57:50,7. Mikk lõpetas samas klassis päeva 32. ja Flash 43. kohaga.

Klubi jaoks olulised sündmused toimusid segapaaride võistluses. Esimesel etapil ikaldusid tehniliste viperuste tõttu seni tõenäoliseld tuuri võitu võtma tulnud lätlased Smite-Lasmanis. Algselt lakkas koostööst lätlasest meessõitja ratta kett (see tegi VeloClubbersi Mati arvates jubedat häält juba etapi esimestel kilomeetritel), lisaks veel käiguvahetus. Lätlased kõndisid-jooksid ligemale pool etapist, kuid loobusid läbimast kallasradu ja suundusid otsemaid Rõugesse. Tasuks etapi kolmas koht ja Ivari poolt karistusaeg +30 minutit (mida küll lätlased ilmselgelt ebaõigeks pidasid).  Aiku ja Jansa samas suutsid vaatamata 5 minutilisele lisaringile (seda tehti koos peakonkurentidest Gustaf Kopparbergi paari Sirli Viir – Raul Leeduksiga) raputada kandadelt “siidritiimi” liikmed, ning lõpetada esimese päeva liidritena, edestades Viir-Leeduksit 6 minuti ja lätlasi 1 tunni ja 2 minutiga.

Teine päev on ajalooliselt olnud tuuri raskeim, sest haanjamehed pikivad sinna parimad palad Haanja 100. Nimed nagu Välla-, Vorsti-, Plaani Jaani- ja külamägi jpt on paljudele tuttavad. Lisaks veel tagurpidi Jüri-hani org. Enne sõitu öösel olnud tugev vihm ei teinud Haanja radu oluliselt pehmemaks ja imevamaks. Seetõttu oli ka raja läbimine ajaliselt kirem kui eelnevatel aastatel. Teise etapi järjest võitis Virgo Karu ajaga 3:0923,7. Priit lõpetas meie kiiremana soolo-arvestuses 20. kohaga. Segapaaride võistluses tegid lätlased hirmsat sõitu (aeg 3:44:09,1) edestades meie omi 36:48 ja Kopparbergi-omi 56:08ga  – ehk kõik jäi lahtiseks viimaseks etapiks.      

Viimane etapp viis ratturid tavapäraselt Lätti ja Paganamaale. Ape maratoni maasikad ja Paganamaa tõusud-laskumised olid tuuri lõpetuseks kui rusikas silmaauku. Tiimi laupäeva-õhtusel koosolekul lepiti kokku, et soolo-sõitjad annavad panuse segapaari võimalusse võita tuur, olles vedajad kruusalõikudel. Arvata võis, et lätlased teevad sama (nii ka oli). Priit “kahjuks” oli olnud sel aastal nii kiire, et pidi viimasel päeval startima paarkümmend minutit enne massistarti ja läbima raja enamuses üksinda – (konkurendiks olnud Konx kustus samuti Läti tõusudel) – seega jäi abilisi kaks.

Stardist pani meie esipaar koos lätlastega ajama (teadmine, et alles on veidi vähem kui 30 minutit tekitas sõitjates nii stardiärevuse kui viimase jõu välja panemise) nii, et lubatud veduritel oli tükk tegemist, et oma tööd tegema jõuda (Flash sai pundi kätte alles Häramäel).  Edasi sõideti plaanipäraselt. Lätis liitus meie pundiga veel Haanja RK sõitja Kalvi Kitsnik. Viiene punt töötas koos kuni Rebäsemõisani (enne Viitinat). Seejärel vedasid Mikk ja Kalvi meie esipaari finišisse, kus selgus et tööd oli tehtud kellasepa täpsusega. Suurest edust, mis sulas kiirelt, oli alles 2:05 (koguaeg 11:04:06,9)ja võidurõõm tasus kõik kannatused.

Priit lõpetas soolode arvestuses 22.kohaga ajaga 9:16:47,0. Mikk (34.) 10:06:15,6 ja Flash (42.) 11:05:06,1.

2012 tuuril näeme jälle!!!